Wybitni twórcy aparatów fotograficznych

Wybitni twórcy aparatów fotograficznych

Historia fotografii kształtowała się na przestrzeni wieków, krok po kroku wraz z kolejnymi odkryciami naukowymi i wynalazkami. Proces od pierwszego pomysłu do powstania produkowanych masowo aparatów dostępnych dla wszystkich był bardzo długi i wzięło w nim udział naprawdę wielu ludzi. Poniżej znajdują się ułożone chronologicznie najważniejsze pojęcia oraz nazwiska, które odegrały w tym procesie zasadniczą rolę.

Camera obscura – to urządzenie wynalezione przez wybitnego fizyka islamu o nazwisku Ibn al-Hajsam (965–1040), wykorzystujące właściwości światła. Była to skrzynka z niewielkim otworem w jednej ze ścianek oraz przyciemnionymi od strony wewnętrznej ściankami. Wpadające przez otwór światło „rzucało” na przeciwległą ściankę odwrócony obraz tego co znajdowało się przed camerą obscura. Nikomu jednak nie przyszło wówczas do głowy, aby obraz ten utrwalić.

Joseph-Nicéphore Niépce (1765-1833) – francuski wynalazca, który wykonał pierwszą trwałą fotografię przedstawiającą widok z okna. Powstała ona w wyniku połączenia techniki stosowanej w camera obscura z umieszczeniem na tylnej ściance materiału światłoczułego do utrwalenia obrazu. Urządzenie było nieco bardziej zaawansowane niż pierwotna camera obscura, a na wykonanie fotografii potrzebne było osiem godzin naświetlania materiału światłoczułego, którym był wtedy po prostu papier pokryty specyficznymi preparatami. W późniejszym czasie testował również zastosowanie specyficznego asfaltu syryjskiego, kamiennych i metalowych płytek pokrytych środkami chemicznymi. Wszystkie uzyskiwane obrazy były negatywami.

Louis Jacques Daguerre (1787-1851) – wielokrotnie uznawany za twórcę fotografii francuz, współpracownik Josepha-Nicéphore’a Niépce’a opracował na bazie swoich i wspomnianego powyżej wynalazcy dagerotypię czyli sztukę tworzenia niezwykle wyraźnych fotografii (pozytywów bez możliwości dalszej obróbki i tworzenia kopii) na pokrytych specyficznymi substancjami metalowych płytkach.

William Fox Talbot (1800-1877) – wybitny naukowiec w wielu dziedzinach jednak najważniejsze jest to, że w niektórych kręgach uznawany jest za twórcę fotografii. W podobnym czasie co Louis Jacques Daguerre stworzył aparat fotograficzny różniący się jednak od koncepcji francuskiej. Fotografie wykonywane tym aparatem to bardzo niewyraźne negatywy (można było wykonywać nieograniczoną liczbę odbitek) na papierze pokrytym specyficznymi środkami chemicznymi.

Eastman Kodak – to obecnie jeden z największych koncernów zajmujących się produkcją aparatów i materiałów fotograficznych. Mało kto nie słyszał tej nazwy lecz również mało kto wie jaką rolę firma ta odegrała w historii fotografii. Jeden z twórców tej firmy George Eastman jest uznawany przez liczne grono specjalistów za twórcę klisz fotograficznych używanych do dzisiaj. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie zdjęć błyskawicznie i nawet przez amatorów. W momencie wyprodukowania aparatu o nazwie Kodak fotografowanie stało się domeną wszystkich i jak się to mówi „trafiło pod strzechy”.

Powyżej opisane zostały najważniejsze momenty i postacie w historii powstawania ogólnodostępnej fotografii. Dzięki temu można zobaczyć, że proces wykonywania zdjęć nie zawsze był tak oczywisty jak dzisiaj. Z tym, że wtedy ta wiedza miała ogromną wartość, a dzisiaj… każdy może kupić dobry aparat za niewielkie pieniądze nie zastanawiając się nawet jakie procesy zachodzą w środku

Dodaj komentarz