Jak rozpoznać arytmię serca? 

Kiedy mówimy o arytmii serca, najczęściej myślimy o kołataniu serca. W rzeczywistości jednak zaburzenia pracy serca mogą objawiać się zarówno zwiększoną, jak i obniżoną częstotliwością skurczów tego mięśnia. Czy nieregularność zawsze jest powodem do niepokoju? Zobacz, jak rozpoznać arytmię i na co zwrócić uwagę przy leczeniu. 

Czym jest arytmia serca? 

Arytmia to zaburzenie rytmu pracy serca. Schorzenie to powoduje nieprawidłową czynność skurczową tego mięśnia. Żeby jednak odpowiednio wyjaśnić, czym dokładnie jest arytmia, trzeba zapoznać się z tym, jak pracuje zdrowe serce. Mięsień sercowy kurczy się w sposób autonomiczny i zsynchronizowany. Za prawidłową pracę odpowiada układ bodźcoprzewodzący., którego komórki generują impulsy elektryczne. Co warto jeszcze wiedzieć, to że układ ten zbudowany jest z trzech elementów – węzła zatokowo-przedsionkowego, przedsionkowo-komorowego oraz Hisa. 

O prawidłowym rytmie serca mówimy w przypadku rytmu zatokowego. Impuls elektryczny jest generowany przez komórki rozrusznikowe z węzła zatokowo–przedsionkowego. Następnie rozprowadzany na mięśnie przedsionków. Co ważne, najpierw kurczą się przedsionki, a potem komory. O arytmii mówimy, gdy dochodzi do zaburzeń pracy serca. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego schorzenia – tachykardię i bradykardię. Ta pierwsza odnosi się do szybkiego bicia serca – tętno spoczynkowe większe niż 100 uderzeń na minutę. Natomiast bradykardia to wolne bicie serca, gdzie tętno spoczynkowe wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę. 

Jak rozpoznać arytmię serca? 

Arytmia nie zawsze daje widoczne objawy. Najczęściej jest to jednak migotanie przedsionków, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, zmniejszenie tolerancji wysiłku, czy zawroty głowy. W przypadku zaobserwowania objawów warto od razu zapisać się do lekarza. Aby zdiagnozować arytmię serca, przeprowadza się EKG. W niektórych przypadkach konieczne jest monitorowania holterowskiego, czyli zapisu EKG przez 24 godziny.

Co ważne, w przypadku zdiagnozowania zaburzeń, bardzo ważna jest regularna kontrola pracy serca. Do tego służy urządzenie Kardia Mobile 6L https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/. Sprzęt jest wielkości karty kredytowej, zawsze więc możesz go mieć przy sobie. Pozwala na stałą kontrolę pracy serca. Co więcej, urządzenie można połączyć ze specjalną aplikacją na telefon, czy tablet, dzięki czemu możemy przechowywać wyniki badania, lub też nawet wysłać je do lekarza. Pomiaru możemy dokonać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Dodaj komentarz