Jak czytać więcej książek?

Jak czytać więcej książek?

Jak zostało już udowodnione naukowo, czytanie jest czymś, co zdecydowanie powinniśmy robić jak najczęściej. Niestety, przeciętny Polak może pochwalić się przeczytaniem zaledwie kilku pozycji rocznie. Wynika to z wielu czynników – braku siły, czasu czy motywacji. Wielu chciałoby poprawić swoje nawyki czytelnicze, ale nie do końca wie jak. Takie osoby często podejmują jakąś próbę poprawienia sytuacji, po czym szybko rezygnują. Efekty nie są błyskawiczne lub po prostu stanie się to wszystko za dużym wyzwaniem. W takim razie jak czytać więcej książek? Co zrobić, żeby znaleźć czas i chęci do czytania?

Nigdy nie marnuj czasu

Bywa, że twierdzimy, że choćbyśmy bardzo chcieli to nie mamy wolnej chwili na otworzenie książki. Na ogół jednak okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Podczas podróży do i z pracy, jeśli nie siedzimy za kierownicą samochodu, często staramy się jakoś zabić czas. Zazwyczaj słuchamy wtedy muzyki. Jest to jednak doskonała okazja na przeczytanie nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu stron dziennie. Z pozoru wydaje się to być niewielką liczbą, ale w skali roku doda się do znacznie większej liczby książek, niż przeczytalibyśmy w innym wypadku. Dodatkowo może okazać się, że siedząc w poczekalni u lekarza czy w urzędzie nie mamy co robić i tylko wpatrujemy się w ścianę podczas czekania na swoją kolej. Niektórzy mają też taką pracę, gdzie tak naprawdę większość czasu, na przykład pomiędzy klientami, spędzają z nosem w smartfonie. Dlatego też warto zawsze mieć przy sobie coś do poczytania. Jeśli nie mamy miejsca na fizyczną kopię, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić e-booka.

Wykorzystaj techniki szybkiego czytania

Nawet jeśli masz naprawdę znikomą ilość wolnego czasu, zawsze pozostają inne rozwiązania. Techniki szybkiego czytania pozwalają na znaczne poprawienie swojej efektywności i wcale nie jest bardzo trudno się ich nauczyć. W Internecie dostępne są różne poradniki, które znacznie ułatwią cały proces. Chwilę może potrwać opanowanie ich do perfekcji, ale poprawa tempa czytania powinna być widoczna gołym okiem.

Nie zmuszaj się do czytania byle czego

Zwłaszcza młodzi ludzie, sparzeni przez opasłe i niezbyt interesujące lektury, które musieli przeczytać w szkole są niechętni do czytania dla przyjemności. Sądzą, że książki są zawsze nudne i męczące, więc nie ma sensu zmuszać się do ich czytania. Jednak przecież nic nie stoi na przeszkodzi, aby porzucić daną pozycję jeśli uznamy, że jednak nie jest ona odpowiednia dla nas. Czytanie powinno wciągać i sprawiać radość. Opublikowano już tyle różnych pozycji, że jest niemożliwe, aby ktoś nie mógł znaleźć czegoś dla siebie. Wystarczy trochę poszukać i popróbować, a może okazać się, że z chęcią będziemy pochłaniali kolejne książki.

Odpowiedzi na pytanie jak czytać więcej książek jest wiele. Musimy po prostu dobrać taką, która najbardziej będzie nam odpowiadała. Nie każda metoda zadziała na każdą osobę – do właściwego rozwiązania będzie trzeba dojść metodą prób i błędów.

 

Dodaj komentarz