Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Znajomość języka obcego (a najlepiej kilku) to rzecz we współczesnym świecie niemal niezbędna. Absolutną podstawą jest angielski, ale bardzo przydatne mogą okazać się także inne języki. Nie dość, że będziemy mieli w wielu przypadkach większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy, to jeszcze otwiera się przed nami wiele niedostępnych wcześniej ścieżek. Możemy konwersować z osobami z całego świata, a także oglądać, czytać i słuchać to, co w języku ojczystym jest niedostępne. Jednak niestety nie jest to proces tak szybki i przyjemny, jak każdy by tego chciał. Nauczenie się obcego języka jest wielkim wysiłek dla mózgu i wymaga koncentracji oraz zaangażowania. Są jednak sposoby na uczynienie całego procesu prostszym i prostszym do zniesienia. Wobec tego jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Ustal zasady i stosuj się do nich

Nie da się nauczyć języka w jeden dzień. Niemożliwe jest także faktyczne opanowanie jakiegoś języka, jeśli uczyć się będziemy tylko raz na jakiś czas. Kluczem do skutecznej nauki jest systematyczność. Nawet jeżeli nam się nie chce, nie czujemy weny i po prostu nie możemy się do tego zmusić – chociaż te kilka minut dziennie poświęcić trzeba. Najlepiej na samym początku przygody z nauką danego języka ustalić sobie jasny harmonogram, według którego będzie się pracowało. Jeśli nasz tok nauki będzie skrajnie nieformalny, skończy się to tak, że będziemy zapominać o ćwiczeniach i pomijać je. Warto korzystać z przypomnień w telefonie, które będą nas informować o tym, że już pora zabrać się do nauki. Po jakimś czasie wykształci się u nas nawyk i to, co na początku przychodziło nam opornie, stanie się naturalne.

Korzystaj z pomocy naukowych

Suche zapamiętywanie i powtarzanie słów oraz regułek gramatycznych tylko frustruje, a w dużej mierze nie uczy języka. Bardzo pomocne są gry i ćwiczenia, w toku których wiedza sama wpada do głowy. Warto zainteresować się aplikacjami na telefon, które pozwalają uczyć się języków na kreatywne sposoby, a do tego w każdym miejscu i czasie. Nie ma potrzeby kupować drogich i ciężkich książek i podręczników, kiedy cała wiedza, która może nam być potrzebna siedzi w naszym smartfonie.

Nie skupiaj się tylko na jednym obszarze

Znajomość języka obcego to nie tylko nauka pisania w nim. Ważne są także takie obszary jak mówienie, czytanie oraz rozumienie ze słuchu. Nie powinno się zaniedbywać żadnego z nich, aby ostatecznie móc powiedzieć, że w jakimś stopniu zna się dany język. Wydawać by się mogło, że bez nauczyciela ciężej jest trenować na przykład mowę. Jednak wspomniane wcześniej aplikacje mają na ogół taką funkcję, że przechwytują dźwięk z mikrofonu i oceniają prawidłowość naszej wymowy.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie uczyć się języków obcych. Na każdego działają trochę inne metody i ważne jest wypróbowanie jak największej ich ilości, dopóki nie trafimy na te najlepsze dla nas. Niektóre porady są jednak uniwersalne i mogą przydać się każdemu.

Dodaj komentarz