Eko zamienniki do domu – proste rozwiązania

Eko zamienniki do domu – proste rozwiązania

Już w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb – ta przerażająca statystyka stanie się faktem, jeśli nie podejmiemy działań zmierzających do zmniejszenia produkcji tworzyw sztucznych. Ograniczenie ich użycia w życiu codziennym może wydawać się jednak niełatwe – tymczasem kilka prostych zmian, które wprowadzimy do swojego stylu życia, pozwoli nam drastycznie zmniejszyć ilość zużywanego przez nas jednorazowego plastiku. Jeśli chcesz więc świadomie dokonywać najlepszych możliwych wyborów dla dobra naszej planety, my podpowiadamy jak to zrobić.

Jeśli nie jednorazówki –  to co?

Od 2021 roku, zgodnie z dyrektywą ekologiczną Unii Europejskiej,  z półek sklepowych mają zniknąć jednorazowe naczynia wykonane z plastiku, słomki i patyczki higieniczne. Jak poradzimy sobie bez nich? Na szczęście na rynku już od dawna funkcjonują rozwiązania znacznie bardziej przyjazne środowisku. Przykładowo, słomki papierowe są doskonałym zamiennikiem tych z tworzywa sztucznego, są wykonywane w sposób ekologiczny, a przy tym poddają się procesowi biodegradacji, nie zanieczyszczają więc planety. Jednorazowe  widelczyki zastąpić można wielorazowymi sztućcami piknikowymi, zamiast talerzyków z plastiku warto zaopatrzyć się w te papierowe. Alternatywą dla plastikowych środków higienicznych, takich jak patyczki czy szczoteczka do zębów, jest… bambus, który doskonale radzi sobie w kontakcie z wodą, jest w pełni ekologiczny, a przy okazji prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Chociaż powoli odzwyczajamy się od pakowania zakupów w jednorazowe torebki foliowe, wciąż zdarza nam się używać ich do warzyw, owoców czy pieczywa. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy osobnej foliówki na każdy kupowane przez nas warzywo. Warto też zainwestować w wielorazowe torby wykonane z siatki, które są niezwykle lekkie, a sprawdzają się równie dobrze, co torby foliowe.

Na mieście bez plastiku

Co jednak w sytuacji, gdy wychodzimy ze znajomymi do kina lub odwiedzamy popularną sieć fast foodów? Jak uniknąć korzystania z plastikowych opakowań w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewne wcześniejsze zaopatrywanie się w produkty wielorazowe i noszenie ich ze sobą. Coraz częściej obsługa kawiarni wyraża zgodę na wydawanie napojów w naczyniach klienta, warto więc mieć ze sobą wielorazowy kubek i słomki papierowe, by cieszyć się mrożoną kawą poza domem bez wyrzutów sumienia. Również jedzenie wydawane na wynos możemy pakować do przygotowanych wcześniej pojemników, co nie tylko pozwoli uniknąć zanieczyszczeń planety, ale także oszczędzi nam problemu z utylizacją niepotrzebnych, jednorazowych opakowań.

Słomki papierowe, wielorazowe torby na zakupy czy bambusowe szczoteczki do zębów to tylko niektóre z rozwiązań, które możemy zastosować w swoim codziennym życiu, by pomóc w walce z zalewającą nas falą śmieci. Używanie ich to nie tylko oszczędność pieniędzy – to przede wszystkim krok w przód w próbie uratowania planety przed kryzysem klimatycznym. Warto więc wybierać świadomie.

Dodaj komentarz