Czym jest depresja?

Czym jest depresja?

Depresja – choroba duszy, która ciągle jest postrzegana w wielu kręgach jak fanaberia, wyolbrzymianie problemów i oznaka słabości charakteru. Z drugiej strony określeniem „depresja” rzuca się na prawo i lewo nazywając w ten sposób każdą zniżkę kondycji psychicznej, i przez to obniżając rangę tego schorzenia. Depresja to choroba sklasyfikowana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowanej przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO). Nieleczona depresja, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić chorą osobę do targnięcia się na własne życie.

Jak są objawy depresji?

obniżenie nastroju, które utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie,
niechęć/niemożność/lęk przed rozpoczęciem nowego dnia,
chwiejność emocjonalna (rano jest źle, ale w ciągu dnia samopoczucie się poprawia, by kolejnego poranka było to samo),
nieuzasadniona płaczliwość i uczucie przejmującego smutku,
niezmiennie złe samopoczucie fizyczne – ból głowy, ból żołądka, uczucie niepokoju,
zaburzenia snu – bezsenność lub wzmożona senność,
pojawienie się skrajnie niskiej samooceny i uczucia beznadziei,
rozmyślanie na temat „byłoby im lepiej beze mnie”,
wyobrażanie sobie własnej śmierci.

Jeżeli zauważyłaś u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, to wiedz, że mogła dopaść Cię depresja. Nie pozwól na to, by zawładnęła Twoim życiem. Nie bój się, skonsultuj swój przypadek z lekarzem i poproś o pomoc!

23 lutego rusza Re:akcja w Depresji

Jest to ogólnopolska akcja zrzeszająca grupę ośrodków psychoterapeutycznych z kilku miast Polski, które w terminie od 23. lutego do 23. marca będą organizowały bezpłatne konsultacje psychoterapeutyczne oraz warsztaty związane z tematyką radzenia sobie z depresją.

Depresja to nie powód do wstydu

Depresja to przypadłość, na którą może zachorować każdy niezależnie od wieku. Zdiagnozowane zaburzenie nie oznacza, że do końca życia będziemy zmagać się w walce z samym sobą. Jednoznaczne poznanie źródła swojego problemu może tylko poprawić jakoś naszego życia. W większości przypadków depresja jest zjawiskiem incydentalnym spowodowanym nawarstwieniem się trudności w życiu (pojawienie się nowego członka rodziny, utrata pracy, śmieć najbliższej osoby, długotrwały konflikt rodzinny). Patrząc w ten sposób na zaistniały problem możemy mieć nadzieję na pozbycie się depresji raz na zawsze. Dużo jednak zależy od naszego nastawiania. „Czy damy sobie pomóc?”, „Czy pójdziemy ze swoim problemem do lekarza?”

Depresję leczy się na dwa sposoby – psychologicznie i farmakologicznie

Depresji nie da wyleczyć tylko przy wsparciu psychologa/psychoterapeuty, bo zmiany, które w tym czasie zaszły w organizmie są zbyt daleko idące. W poprawie stanu psychicznego może tylko pomóc zażywanie tabletek antydepresyjnych przepisanych przez psychiatrę. Nie bójmy się o tym mówić. Do psychiatry nie chodzą wariaci! Do lekarza (a psychiatra jest lekarzem!), chodzą osoby, które potrzebują pomocy bo są chore!

Nie jest łatwo żyć z depresją

A w moim mniemaniu jeszcze trudniej jest żyć z osobą, która boryka się z takim problemem. Bo w jaki sposób pomóc osobie, na której Ci zależy w momencie, gdy nie wiesz w co ręce włożyć, bo wszystkie obowiązki, które do tej pory wykonywaliście wspólnie spadły na Twoje barki? Jak wykazać się empatią i zrozumieniem, gdy samemu chciałoby się chwilę odpocząć i poczuć docenionym?

Dodaj komentarz