Jak dbać o samochód latem?

Jak dbać o samochód latem?

Chociaż kierowcy mogą zdawać sobie sprawę, że podczas upałów absolutnie nie należy zostawiać małych dzieci oraz zwierząt w zamkniętych pojazdach (co może doprowadzić nawet do śmiertelnej tragedii!), o tyle nie wszyscy mogą znać najważniejsze zasady jazdy samochodem oraz jego pielęgnacji podczas upałów.

Ważne jest nie tylko odpowiednie nawadnianie się na czas długich podróży podczas gorących dni (najlepiej niegazowaną wodą mineralną), ostrożne korzystanie z klimatyzacji, ale również odpowiednia pielęgnacja pojazdu.

Pielęgnacja samochodu latem

Nie myj silnie nagrzanego samochodu ani nie rób tego w nasłonecznionym miejscu. Podczas samego mycia spłukuj natychmiast pianę z brudem po oczyszczeniu każdego fragmentu karoserii – nie dopuszczaj do zaschnięcia piany z zanieczyszczeniami i powstania nieestetycznych plam. Spłukuj karoserię ciepłą wodą (najlepiej pod niewielkim ciśnieniem), następnie zastosuj sprężone powietrze do osuszenia lakieru lub delikatnie wycieraj auto za pomocą miękkich, nie pozostawiających smug ściereczek.

Jak jeździć autem podczas upałów?

Jazda samochodem w upale może obniżyć poziom czujności kierowców – zmęczenie wysokimi temperaturami wpływa nieuchronnie na koncentrację, dlatego należy być wyjątkowo ostrożnym.

Nie ma wyszczególnionych specjalnych reguł jazdy podczas gorących dni, ale zawsze warto przestrzegać zasad ecodrivingu:

korzystania z niskich obrotów silnika;
hamowania silnikiem przez redukowanie biegów;
obserwowania dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze i przewidywania wydarzeń, co może zminimalizować zużycie paliwa;
płynnej jazdy (bez ciągłego zatrzymywania się i ruszania od nowa).

Parkuj rozsądnie

Zaparkowanie samochodu w cieniu wcale nie oznacza, że uchronimy go przed słońcem – cień w ciągu dnia może się przesunąć, a w ciągu kilku godzin nasz samochód może się porządnie nagrzać. Parkujmy w miejscach, co do których mamy pewność, ze zostaną zacienione, dopóki nie powrócimy do pojazdu.

Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie, kiedy jest gorąco?

Podczas upałów pamiętajmy, żeby nie obniżać maksymalnie temperatury w samochodzie – po wyjściu z pojazdu zderzenie z gorącym powietrzem (szok termiczny) może mieć fatalne skutki dla naszego organizmu, np. w postaci męczącego przeziębienia. Różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz pojazdu a na zewnątrz nie powinna być za wysoka – zwłaszcza jeżeli upały przekraczają 30 stopni Celsjusza.

Jeżeli zdarzy Ci się zostawić samochód w nasłonecznionym miejscu, po wejściu do niego nie włączaj od razu klimatyzacji nastawionej na niską temperaturę – najpierw przewietrz pojazd, dopiero potem obniżaj stopniowo temperaturę.
Pamiętaj również, aby nie kierować nawiewów klimatyzacji bezpośrednio na siebie – strzeż się przeziębień i zapaleń stawów!

Uważaj, jeżeli przyjmujesz regularnie leki lub dokucza Ci przeziębienie

Leki na choroby przewlekłe mogą wywoływać senność, która obniża poziom koncentracji podczas jazdy (każdorazowo sprawdzajmy możliwe działania niepożądane dołączone do każdego opakowania lekarstwa). Dodatkowo np. nadciśnieniowcy reagują bardzo negatywnie na wysokie temperatury – oni szczególnie powinni uważać podczas prowadzenia pojazdu, zwłaszcza na długi dystans.

W przypadku przeziębienia – należy uważać na przyjmowanie leków z pseudoefedryną, które podnoszą ciśnienie krwi i negatywnie wpływają na koordynację ruchową. Przyjmowanie kilku tabletek o podobnym działaniu może spotęgować ich efekt – a należy pamiętać, że nie tylko leczą organizm, ale również trochę go osłabiają. Dlatego silne leki przeciwgorączkowe i przeciwgrypowe najlepiej przyjmować w domu, ograniczając ich ilość przed wyruszeniem w trasę.

Podczas upałów nie dopuszczaj ani do wyziębienia wnętrza pojazdu przez klimatyzację, ani do jego przegrzania – staraj się parkować w zacienionych miejscach. Jeżeli przyjmujesz silne leki – podczas wysokich temperatur nie wyjeżdżaj samotnie w długie trasy, zwłaszcza w samo południe. To okres, w którym powinieneś zadbać zarówno o siebie, jak i swój pojazd.

Dodaj komentarz