Rozliczenie pit online – dlaczego warto skorzystać z interaktywnych formularzy?

Rozliczenie pit online – dlaczego warto skorzystać z interaktywnych formularzy?

Złożyć deklarację podatkową możemy na wiele sposobów – osobiście stawiając się w urzędzie, listownie bądź przez pełnomocnika. Najczęściej jednak korzystamy z interaktywnych formularzy, które następnie możemy w prosty sposób wysłać do urzędu skarbowego. Dlaczego warto złożyć pit online?

Zgodnie z procedurami

Jeszcze do niedawna składanie pit online było nowością, na którą decydowały się jedynie osoby dobrze zaznajomione z komputerem i internetem. Dziś jednak każdy może złożyć deklarację online, a co więcej, zachęcają do tego nawet rządzący. Wszystko odbywa się bowiem zgodnie z procedurami – do urzędu zostaje doręczona deklaracja, która poświadczona jest na przykład za pomocą podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego. W ostatnich latach stworzono nawet program Twój e-Pit, dzięki któremu możemy rozliczać się w jeszcze wygodniejszy sposób, bez wychodzenia z domu.

Intuicyjny formularz

Rozliczenie pit online ma ogromną zaletę, bowiem dzięki interaktywnym formularzom unikamy popełnienia błędu obliczeniowego. W przypadku ręcznego wypełniania zeznania sprawa nie jest już taka prosta, sami bowiem musimy obliczać wartość poszczególnych pól. Niestety, wystarczy drobny błąd obliczeniowy, a może okazać się, że finalnie otrzymamy zupełnie inną wartość podatku do zapłaty, niż wynika to z danych rzeczywistych. Intuicyjne formularze pozwalają nam natomiast poczuć się znacznie pewniej, choć i tak musimy pamiętać, aby sprawdzić poprawność danych. To podatnik, a nie program odpowiada za ewentualne błędy, dlatego zawsze należy dokładnie przeanalizować, czy nie popełniono błędu. Pamiętajmy także o tym, aby wpisać odpowiednie dane we właściwe pola. Tutaj ponownie – za wszelkie niedociągnięcia czy błędy odpowiada podatnik.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W dzisiejszych czasach wszyscy bardzo dbamy o bezpieczeństwo. Powodem jest wciąż trwająca pandemia koronawirusa, która zmusza nas do przestrzegania wszelkich zasad sanitarnych. W związku z tym powinniśmy do minimum ograniczać wizyty w miejscach publicznych, na przykład w urzędach. Pamiętajmy, że w czasie składania deklaracji podatkowych urzędy są wręcz przepełnione. Tymczasem, jeśli zdecydujemy się na złożenie zeznania online, nie będziemy narażeni na kontakt z innymi osobami, dzięki czemu unikniemy ewentualnego zarażenia się wirusem SARS-COV-2. Warto pamiętać, że składanie deklaracji przez internet jest bardzo wygodne i bezpieczne również w czasach braku zagrożenia epidemicznego. Sposób ten pozwala bowiem zaoszczędzić sporo cennego dla podatnika czasu.

Dodaj komentarz