Dobroczynne właściwości szarego mydła.

Dobroczynne właściwości szarego mydła.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się naturalne kosmetyki, wśród których wysoką pozycję zajmuje szare mydło. Niestety na półkach sklepowych znaleźć można głównie mydło sodowe, które tak naprawdę nie jest szarym mydłem. Prawdziwe szare mydło to bowiem mydło potasowe. W składzie takiego mydła należy szukać łacińskiej nazwy “potassium palmate”. Różnic między mydłem sodowym a potasowym jest wiele. Mydło potasowe jest bardziej miękkie od mydła sodowego. Po każdym użyciu powinno zostać wysuszone i przechowywane w suchym miejscu. Ponadto mydło potasowe nie zawiera substancji zapachowych dzięki czemu jest idealne dla alergików i osób ze skórą skłonną do podrażnień. Dobroczynne właściwości szarego mydła są znane od pokoleń. Z uwagi na swój antybakteryjny charakter jest polecane do pielęgnacji ran, również tych pooperacyjnych. Sprawdza się także w dbaniu o cerę tłustą i trądzikową, ponieważ lekko złuszcza skórę jednocześnie łagodząc podrażnienia. Nie jest natomiast polecane osobom z cerą suchą, gdyż może nadmiernie ją wysuszać. Ten rodzaj mydła nadaje się również do mycia włosów. Otwiera łuski włosowe dzięki czemu ułatwia dostanie się środków pielęgnacyjnych do środka włosa. Należy jednak pamiętać, że użycie mydła na skórze głowy wymaga jej zakwaszenia po skończonym zabiegu. Zaniedbując ten etap pielęgnacji możemy nadmiernie osłabić włosy i podrażnić skórę głowy. Szare mydło dzięki swojej mazistej konsystencji łatwo rozpuszcza się w wodzie. W przypadku stłuczeń lub obrzęków można zrobić okład na bolące miejsce lub w przypadku kończyn zanurzyć opuchnięty staw w roztworze. Tak nasze babcie często radziły sobie z urazami kostek i wrastającymi paznokciami.
Obok licznych właściwości pielęgnacyjnych możemy również znaleźć szereg zastosowań w gospodarstwie domowym. Rozcieńczone mydło potasowe doskonale nadaje się do prania. Radzi sobie z najbardziej uporczywymi plamami i nie wymaga stosowania płynów do płukania. Na rynku dostępne jest szare mydło w płynie przeznaczone do prania również w pralkach automatycznych. Szare mydło zarówno potasowe jak i sodowe jest również składnikiem domowej roboty detergentów, jak chociaż by płynu do mycia podłóg lub naturalnego mleczka do czyszczenia. W Internecie bez trudu można znaleźć przepisy na tego typu preparaty. Właściciele ogrodów docenią również zalety szarego mydła w walce z mszycami. Roztwór do oprysków jest naturalny. Nie szkodzi roślinom, ludziom i zwierzętom, jest w pełni ekologiczny i kompostowalny.
Szare mydło ma wiele zalet i warto jest wypróbować je w swoim gospodarstwie domowym. Jego cena waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Przy wyborze odpowiedniego mydła kieruj się jak najkrótszym składem. Zwróć też uwagę na to czy masz do czynienia z mydłem potasowym czy sodowym. Tylko produkty wysokiej jakości w pełni ujawnią swoje dobroczynne działanie. Nieprawdą jest, że muszą być to produkty najdroższe. Często wśród tańszych mydeł również można znaleźć prawdziwe perełki.

Dodaj komentarz