Z czego słynie miasto Częstochowa?

Z czego słynie miasto Częstochowa?

Częstochowa zwana jest duchową stolicą Polski. Znajduje się tutaj jeden z najbardziej rozpoznawanych budynków sakralnych – Jasna Góra wraz z relikwią Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdego roku przyciąga niezliczoną ilość pielgrzymów z całego świata. Jeśli chcesz poznać bliżej aktualne wiadomości Częstochowa to sprawdź co ma do zaoferowania portal czestochowanews.pl. Co jest takiego ujmującego w tym mieście i co warto o nim wiedzieć?

​Muzeum Zapałek

W Częstochowie znajduje się muzeum, które dotyczy fabryki zapałek. W tym nietypowym muzeum można podziwiać to jak wygląda linia produkcyjna zapałek oraz przejrzeć ekspozycje dotyczące wielu aspektów związanych z produkcją tychże zapałek. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to unikalne na skalę Europy muzeum. Fabryka zapałek nie działa już od dawna, ale wszystkie linie produkcyjne są tak zbudowane, aby oddać ten właściwy urok związany z działającymi liniami. Do dyspozycji odwiedzających jest dostępny przewodnik, który opowiada historię, która dotyczy fabryki i produkcji zapałek. Można podziwiać tutaj również ciekawe figurki stworzone z samych zapałek, interesujące wzory pudełek w których kiedyś sprzedawano zapałki i wiele więcej interesujących eksponatów zgromadzonych dzięki pasji właścicieli muzeum.

​Klasztor na Jasnej Górze

Jasna Góra zwana jest także Fortalitium Marianum, czyli twierdzą maryjną. Architektonicznie mury wokół klasztora przypominają twierdzę. Należy też zauważyć, że klasztor znajduje się na pewnym, niewielkim wzniesieniu, które wynosi 293 metry n.p.m. Sam klasztor został wybudowany w XIV wieku, a fundusze na jego postawienie zostały przeznaczone przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego. Sławę klasztor zdobył jednak później, w momencie w którym z Rusi przywieziono do niego obraz Matki Boskiej. Do dziś to miejsce jest celem pielgrzymów z całego świata, którzy chcą zobaczyć sławny obraz i pomodlić się w tym świętym miejscu.

​Muzeum Historii Kolei

Dla osób zainteresowanych koleją to muzeum powinno być obowiązkowym punktem w trakcie odwiedzin Częstochowy. Zlokalizowane pod adresem Generała Kazimierza Pułaskiego 100/120 gromadzi wiele licznych pamiątek dotyczących sławnych parowozów. Można podziwiać urządzenia, które wiele lat temu służyły maszynistom i osobom w obsłudze kolei, na przykład to jak wyglądał i działał telegraf, w jakich strojach paradowali maszyniści, jak wyglądała dawna kasa biletowa i wiele więcej. Z pewnością jest to ciekawa wyprawa w przeszłość dla osób, które nie miały do czynienia z tym jak wyglądała kiedyś kolej.

Dodaj komentarz