Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Korzyści.

Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Korzyści.

Istnieje wiele korzyści płynących z uprawiania sportu przez dzieci. Lekkoatletyka jest ważną częścią rozwoju dziecka, a udział w sporcie ma długotrwały pozytywny wpływ na dzieci. Jest wiele powodów, dla których warto angażować swoje dzieci w sport, a wszystkie dzieci mogą skorzystać z uczestnictwa w lekkoatletyce. Skutki uczestnictwa w sporcie w dzieciństwie wykraczają daleko poza sferę fizyczną i mogą mieć wpływ na dziecko pod względem psychicznym, emocjonalnym i społecznym.

Korzyści dla dzieci z uprawiania sportu

Najbardziej oczywistą korzyścią z gry w sporty drużynowe jest fizyczna. Z przewagą siedzących zajęć wewnątrz pomieszczeń, takich jak gry wideo, komputery i telewizja, udział w zorganizowanych zajęć sportowych jest czasami jedyną aktywnością fizyczną dzieci mają. To sprawia, że uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach sportowych jest jeszcze bardziej istotne. Niektóre z fizycznych korzyści płynących z uprawiania sportu przez dzieci to m.in:

Lepsza koordynacja i równowaga

Dzieci, które uczestniczą w sporcie wcześnie uczą się lepszej kontroli nad swoim ciałem. To pozytywnie wpływa na ważne funkcje motoryczne, takie jak koordynacja, drobne i grube umiejętności motoryczne oraz równowaga. Dzieci, które rozwijają te umiejętności, rozwijają również ścieżki neuronowe, które je wspierają, a pozytywne efekty mogą trwać przez całe życie.

Większa siła i wytrzymałość

Uczestnictwo w sporcie pomaga wzmocnić mięśnie, co prowadzi do ogólnego wzrostu siły i wytrzymałości. Dodatkowo, sporty zazwyczaj wiążą się z różnymi rodzajami ruchu, w tym zarówno gwałtownymi ruchami, jak i powolnymi, stałymi ruchami. Według ekspertów z Charles Hurt University, sportowcy często wykonują specyficzne ćwiczenia, aby rozwinąć mięśnie szybko- i wolnokurczliwe, co sprzyja rozwojowi tych dwóch rodzajów tkanki mięśniowej. Sport może pomóc dzieciom rozwinąć i wzmocnić oba typy mięśni.

Pozytywne zmiany w składzie ciała

Ćwiczenia fizyczne są istotną częścią utrzymania zdrowego składu ciała. Dzieci, które regularnie uprawiają sport są zazwyczaj szczuplejsze niż te, które prowadzą siedzący tryb życia. Zdrowy skład ciała może również pomóc dzieciom w walce z takimi chorobami jak cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny.

Pozytywny wpływ na funkcjonowanie płuc i serca

Im większa aktywność fizyczna, tym zdrowsze są serce i płuca. Wczesne uczestnictwo w zajęciach sportowych może sprawić, że dzieci przez całe życie będą nabierać nawyków, które przyczynią się do poprawy kondycji i zdrowia układu sercowo-oddechowego.

Korzyści emocjonalne

Wielu rodziców jest mniej świadomych pozytywnych korzyści emocjonalnych, które wynikają z uczestnictwa młodzieży w sporcie. Emocjonalne korzyści z uprawiania sportu przez młodzież to m.in:

Pozytywny obraz ciała i zdrową samoocenę

Negatywny obraz ciała jest szczególnie powszechny u dziewcząt, które zbliżają się do wieku nastoletniego. WebMD zauważa, że dzieci, a zwłaszcza dziewczęta, które uprawiają sport, mają zdrowszy obraz ciała niż ich bardziej siedzący rówieśnicy. Poczucie spełnienia, jakie daje sportowa rywalizacja, prowadzi również do zdrowszego poczucia własnej wartości.

Redukcja stresu i pozytywny wpływ na nastrój

Dzieci, które uczestniczą w sporcie mogą zostawić swój stres i agresję na boisku. Może to skutkować zmniejszeniem częstości występowania depresji, zmniejszeniem stresu i podwyższeniem nastroju.

Korzyści psychiczne

Regularne uczestnictwo w zajęciach sportowych może pomóc w rozwoju młodych umysłów poprzez wymaganie kreatywnego i strategicznego myślenia, a także zwiększonej koncentracji i uwagi. Co więcej, większość sportów wiąże się z pewnego rodzaju punktacją, co może pomóc dzieciom w wyostrzeniu ich umysłowych zdolności matematycznych. Wszystkie te umiejętności przekładają się nie tylko na zajęcia w klasie, ale także na umiejętności niezbędne w pracy w późniejszym okresie życia.

Korzyści społeczne

Nawet bez wszystkich innych korzyści płynących z uprawiania sportu, same korzyści społeczne są wystarczającym powodem, aby zachęcić dzieci do uprawiania lekkoatletyki. Dzieci zdają sobie sprawę z wielu korzyści społecznych wynikających z uczestnictwa w sporcie.

Sportowa postawa

W życiu jest tak, że raz się wygrywa, a raz przegrywa. Nic nie daje tej lekcji we wczesnym okresie życia lepiej niż uczestnictwo w sporcie. Dzieci szybko uczą się, że zarówno wygrana, jak i przegrana są częścią życia, uczą się, jak radzić sobie z nimi łaskawie i rozwijają strategie radzenia sobie z nimi.

Zmniejszony odsetek zażywania narkotyków i ciąż wśród nastolatków

Dzieci, które uprawiają sport, rzadziej sięgają po narkotyki i alkohol, co mogłoby wpłynąć na ich wyniki. Dziewczęta, które uczestniczą w sporcie są również mniej prawdopodobne, aby stać się nastoletnie matki z tych samych powodów.

Umiejętności przywódcze

Uczestnictwo w zajęciach sportowych kształtuje silnych liderów. Umiejętności przywódcze zdobyte w sporcie mogą pomóc dzieciom w doskonaleniu się w szkole, w życiu i w miejscu pracy. To tylko kilka z wielu korzyści, jakie dzieci czerpią z uprawiania sportu. Uczestnictwo w zajęciach sportowych może odegrać ważną rolę w rozwoju Twojego dziecka.

Korzyści ze sportu

Pozwalając dzieciom uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych na świeżym powietrzu, takich jak sport, pomaga im odkrywać i rozwijać umiejętności, które są uważane za korzystne przez całe życie. Poprzez udział w sporcie, dzieci są narażone na różne psychiczne, społeczne, emocjonalne, fizyczne i edukacyjne korzyści. Niektóre z tych korzyści to:

Rozwijanie poczucia własnej wartości

Kilka badań sugeruje, że udział w sporcie może pomóc w rozwoju poczucia własnej wartości i pewności siebie Twojego dziecka. Gesty takie jak przybicie piątki przez kolegę z drużyny, poklepanie po plecach czy uścisk dłoni po zakończonym meczu pomagają budować pewność siebie. Również słowa pochwały lub zachęty ze strony trenera lub zawodników pomagają budować poczucie własnej wartości. Dzięki temu zawodnicy uczą się ufać własnym umiejętnościom i przeć do przodu w swoich dążeniach. Należy jednak pamiętać, że ich poczucie własnej wartości nie powinno być uzależnione od wygranej lub przegranej. Konstruktywna krytyka powinna być głównym elementem pomagającym dzieciom nauczyć się akceptować swoje słabości i pracować nad nimi, aby się doskonalić. W tym celu można zachęcać dziecko do uprawiania sportu i zawsze pytać je, czy podobało mu się to, czy nie, a nie czy wygrało lub przegrało.

Uprawianie sportu pomaga dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, które przyniosą im korzyści nawet gdy będą starsze. Uprawianie sportu uczy je pracy zespołowej i współpracy z innymi. Uczą się współdziałania z ludźmi w różnym wieku. Ponadto, dołączenie do drużyny sportowej daje dzieciom poczucie przynależności i możliwość nawiązywania przyjaźni. Z większą ilością kręgów przyjaźni pomoże poprawić ich umiejętności komunikacyjne, co pomoże im w ich przyszłej karierze i związkach.

Zaakceptuj porażkę w pewnych momentach

W większości rzeczy, które robisz w życiu, będzie zwycięzca i przegrany. Poprzez sport Twoje dziecko może nauczyć się sportowej postawy. Może nauczyć się, jak akceptować i radzić sobie z porażkami, zamiast czuć się całkowicie pokonanym. Nie da się wygrać wszystkiego, a dzięki sportowi dziecko zrozumie, że czasem nie ma nic przeciwko porażce. Ważne jest, aby się podnieść i spróbować ponownie.

Nie ma nic złego w rywalizacji, ale jeśli przegrasz, powinieneś pokazać dobre sportowe zachowanie i zaakceptować porażkę. Nikt nie lubi przebywać w towarzystwie zrozpaczonego przegranego, który nie szanuje zasad, a to prowadzi nas do następnego punktu.

Utrzymanie dyscypliny

Każdy sport wymaga od sportowców utrzymania dyscypliny. Dyscyplina ta może być mentalna, fizyczna lub taktyczna. Aby stać się lepszym w jakimkolwiek sporcie potrzebujesz dyscypliny. Bez samokontroli trudno byłoby odnieść sukces w jakimkolwiek sporcie. Dyscyplina pomaga zawodnikowi osiągać cele, a także realizować swój najpełniejszy potencjał.

W sporcie Twoje dziecko będzie musiało przestrzegać zestawu zasad, przyjmować polecenia i akceptować decyzje trenera. Dobra dyscyplina jest doceniana w sporcie, ponieważ za złą dyscyplinę grożą kary. Słuchając trenera i rówieśników, Twoje dziecko nauczy się ważnej umiejętności życiowej, która pomoże mu przez całe życie i karierę.

Nie ma “ja” w zespole

Praca zespołowa jest niezbędną umiejętnością, której należy uczyć się od najmłodszych lat. Zespół nie osiągnie sukcesu, jeśli nie będzie współpracował. Sport daje dzieciom ważną lekcję, jak nauczyć się pracować w zespole. Wszyscy muszą się zjednoczyć, aby osiągnąć cel. Pracując razem, poznają swoje mocne i słabe strony i będą w stanie lepiej zdecydować i opracować najlepszy plan dla zespołu. To bez wątpienia pomoże im w ich przyszłym życiu i karierze, jak również.

Istnieje wiele korzyści płynących z uprawiania sportu dla Twojego dziecka. Ta lista nie jest wyczerpująca. Istnieje kilka innych korzyści, takich jak zdrowsze życie, więcej integralności akademickiej, kondycji medycznej, itp. Wszystkie te korzyści po prostu idzie pokazać, jak wiele dziecko może nauczyć się poza klasą, jak również. Jednak, aby uzyskać dziecko do gry w sport może trzeba zachęcić je. Możesz pomóc swojemu dziecku w uprawianiu sportu na kilka sposobów:

  • Można samemu być aktywnym fizycznie w sporcie. Pomoże to dziecku, ponieważ dajesz mu przykład.
  • Wspieraj wysiłki dziecka w sporcie. Staraj się być obecny na każdym meczu, w którym gra Twoje dziecko, aby dodać mu otuchy.
  • Staraj się ograniczyć czas spędzany na siedzących zajęciach, takich jak oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe.
  • Uprawiaj sport razem z dzieckiem.

Jak zaangażować swoje dzieci w zajęcia sportowe, kiedy uczą się w domu?

Być może zastanawiasz się, jak zaangażować swoje dzieci w zajęcia sportowe, kiedy uczą się w domu. Istnieje wiele opcji dostępnych dla rodzin uczących się w domu, aby zaangażować je w sport. Bez względu na to, jaki sport Cię interesuje, prawdopodobnie jest jakaś opcja dla Ciebie, chyba że mieszkasz w bardzo odległym miejscu.

Rodzaje sportów

Na początku nauki zdalnej nie było zbyt wielu opcji dostępnych dla tych, którzy chcieli uprawiać sport. Dzięki pionierom homeschoolingu, którzy przetarli szlaki, dziś jest wiele dostępnych opcji.

Sport szkolny

Chociaż opcje różnią się znacznie w zależności od dzielnicy, niektóre szkoły pozwolą uczniom w swojej dzielnicy uczestniczyć w sportach niekonkurencyjnych. Zasady stowarzyszenia sportowego często zabraniają nie zapisanym uczniom grać w zawodach. Jednakże, każdy system szkolnictwa jest inny. Na przykład, niektóre szkoły średnie pozwolą uczniowi zapisać się na jedną lub dwie lekcje, a na inne uczęszczać w ramach nauki zdalnej, co pozwoli uczniowi na konkurencyjną grę w drużynach sportowych. Porozmawiaj ze swoim dyrektorem i kuratorem, aby dowiedzieć się, jakie opcje mogą być dostępne dla Twoich dzieci.

Drużyny szkolne

Rozwój edukacji domowej w ciągu ostatniej dekady oznaczał również wzrost opcji dla drużyn sportowych poprzez lokalne grupy edukacji domowej. Każdy obszar wydaje się skupiać na innych rodzajach sportu, przy czym tor jest dość popularny, podobnie jak koszykówka. Wiele rodzin wykorzystujących edukację domową korzysta również z kościelnych drużyn sportowych, aby grać w baseball.

Dodaj komentarz