Ile trwa inwentaryzacja przyrodnicza?

Ile trwa inwentaryzacja przyrodnicza?

Jak łatwo się domyślić, inwentaryzacja przyrodnicza jest swego rodzaju spisem wszystkich typów roślin, zwierząt i przyrody nieożywionej na danym terenie. Wykonuje się ją w sytuacji, kiedy dana inwestycja (na przykład budowa elektrowni wiatrowej czy nowej drogi) ma być realizowana na terenie zielonym. Pytanie, które z pewnością krąży po głowie wszystkim przyszłym inwestorom, brzmi: ile czasu trwa jej realizacja? Sprawdź!

Ile trwa sporządzenie inwentaryzacji?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile czasu zajmie inwentaryzacja przyrodnicza. Dużo tutaj zależy od indywidualnych szczegółów danej inwestycji, a więc tego, gdzie będzie ona realizowana i na jak dużym obszarze. Jest także istotne, jaki typ flory, fauny i przyrody nieożywionej znajduje się na określonym terenie, ponieważ poszczególnymi ich rodzajami zajmują się inni specjaliści.

Czas trwania inwentaryzacji może wynieść od kilku miesięcy do kilkunastu, co oznacza, że warto zająć się załatwieniem tej kwestii na długo przed planowaną datą rozpoczęcia inwestycji. Musimy mieć na uwadze, że o różnych porach roku zwierzęta i rośliny zachowują się inaczej, dlatego też skuteczne przeprowadzenie inwentaryzacji może wymagać czekania, aż zmieni się pora roku, a wraz z nią na przykład rozpocznie się okres lęgowy.

Warto jak najszybciej skontaktować się z dobrą firmą zajmującą się sporządzeniem inwentaryzacji, poinformować ją o szczegółach inwestycji i poprosić o oszacowanie kosztów, a także prawdopodobnego czasu realizacji usługi.

Koszt inwentaryzacji

Podobnie, jak w przypadku czasu oczekiwania na sporządzenie inwentaryzacji, tak i w przypadku kosztu tej usługi trudno jest udzielić konkretnej odpowiedzi. Jest bardzo istotne, ile czasu będą musieli poświęcić eksperci na zbadanie danego terenu, zebranie informacji na jego temat i przygotowanie inwentaryzacji.

Sporządzenie takiego dokumentu w przypadku małej inwestycji na niewielkim terenie powinno być z reguły znacznie tańsze niż inwentaryzacja ogromnej połaci terenu w przypadku budowy nowej drogi czy wielkiej farmy fotowoltaicznej.

Inwentaryzacja to często nie wybór, a obowiązek

W przypadku wielu typów inwestycji sporządzenie takiego dokumentu będzie nie tylko możliwe, ale wymagane prawnie. Nieprzedłożenie inwentaryzacji bądź też przedłożenie jej z błędami będzie powodowało, że niezgodne z prawem będzie rozpoczęcie budowy bądź trzeba będzie ją wstrzymać na czas wprowadzenia poprawek.

Dlatego też nie powinniśmy ignorować kwestii inwentaryzacji, organizować jej na ostatnią chwilę czy korzystać z usług niepewnych firm, które nie zostały pozytywnie ocenione przez dotychczasowych klientów.

Dodaj komentarz