24-godzinne badanie serca, czyli czym jest holter EKG

24-godzinne badanie serca, czyli czym jest holter EKG

Monitor Holtera (holter EKG) to urządzenie medyczne, które rejestruje bicie serca i sprawdza, czy nie występują nietypowe objawy. Lekarze mogą zlecić całodobowe monitorowanie metodą Holtera, jeśli potrzebują więcej informacji o sercu osoby, po zastosowaniu standardowej elektrokardiografii. Czego można się spodziewać podczas korzystania z monitora Holtera?

Do ciała przymocowane jest małe, zasilane bateryjne urządzenie do elektrokardiogramu (EKG). To urządzenie monitoruje serce osoby podczas codziennych czynności i zapisuje je, by lekarz mógł później dokonać szczegółowej analizy.

Kiedy ludzie zgłaszają objawy problemów z sercem, lekarze często używają EKG, aby pomóc zdiagnozować problem. Standardowe EKG pokazuje obraz ogólnej aktywności elektrycznej serca. Jeśli zdjęcie nie jest wystarczające, lekarz może poprosić o całodobowe monitorowanie metodą Holtera.

Holter EKG mocuje się do ciała w taki sam sposób, jak mocuje się standardowe EKG. Małe urządzenie ma cienkie przewody elektryczne z elektrodami, które są przymocowane do obszarów klatki piersiowej.

Lekarz może zlecić monitorowanie holterem przez 12,24 lub 48 godzin, w zależności od występujących objawów i częstotliwości ich występowania.

Lekarz może poprosić o monitorowanie Holtera, jeśli dana osoba ma objawy, takie jak:

  • zbyt szybkie lub zbyt wolne bicie serca
  • zawroty głowy
  • osłabienie lub zmęczenie
  • brak tchu
  • ból klatki piersiowej
  • uczucie trzepotania (kołatania) w sercu
  • nierówne bicie serca
  • uczucie przeskakiwania uderzeń serca
  • zawroty głowy podczas używania rozrusznika serca

 

Wiele problemów, które wpływają na bicie serca, pojawia się sporadycznie w ciągu dnia, a dana osoba prawdopodobnie nie będzie obecna w gabinecie lekarskim, gdy wystąpią problemy.

Jest to jedna z zalet ciągłego monitorowania metodą Holtera. Monitor może rejestrować problem w dowolnym momencie, pomagając lekarzom zdiagnozować podstawowy problem.

Urządzenie Holter może również pomóc w monitorowaniu osób ze zdiagnozowanymi chorobami serca w ich codziennym życiu. Taki układ jest zwykle bardziej komfortowy niż przy długich pobytach w szpitalu.

Ponadto lekarz może zlecić całodobowe monitorowanie metodą Holtera, aby sprawdzić reakcję danej osoby na leki na problemy z sercem.

Jak obsługiwać holter EKG

Korzystanie z 24-godzinnego badania holter EKG jest proste, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane. Monitor jest na tyle mały, że mieści się w dłoni i zwykle nosi się go na szyi lub w talii.

Kilka przewodów elektronicznych łączy urządzenie z elektrodami przymocowanymi do ciała.

Technik przymocuje elektrody do skóry za pomocą przylepnego żelu, aby utrzymać je na miejscu i zapewnić dokładne odczyty. Jeśli w okolicy mocowania elektrod znajdują się włosy, technik może potrzebować, ogolić je przed zamocowaniem elektrod.

Metal w elektrodach odbiera aktywność serca jako sygnały elektryczne. Elektrody przesyłają następnie sygnały do ​​monitora, który je rejestruje. Elektrody mogą się poluzować lub odpaść, dlatego konieczna jest umiejętność ich ponownego zamocowania w takim przypadku. Lekarz lub technik wyjaśnią, jak to zrobić.

Holter EKG – wskazówki i zalecenia

Lekarz wyjaśni, czego się spodziewać i jak korzystać z danego typu monitora. Poniższe ogólne wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu błędnym odczytom i zapobieganiu konieczności powtarzania testu.

Należy powstrzymać się od prysznica, kąpieli i pływania podczas noszenia monitora Holtera. Pacjent może używać wilgotnych chusteczek lub myjki i mydła do czyszczenia obszarów, takich jak twarz, pachy, pośladki i pachwiny. Jednak ważne jest, aby unikać zamoczenia monitora, odprowadzeń lub elektrod.

Poza tymi ograniczeniami większość ludzi jest proszona o wykonywanie wszystkich normalnych czynności podczas wykonywania 24-godzinnego testu Holtera. Obejmuje to wykonywanie wszelkich regularnych ćwiczeń, chyba że wiążą się one z obfitym poceniem się lub zmoczeniem obszaru z urządzeniem.

 

Podczas wykonywania testu pacjent może chodzić do szkoły lub pracować jak zwykle. Lekarz może również poprosić o ograniczenie spożycia alkoholu lub kofeiny. Osoba nosząca holter EKG powinna rejestrować swoje codzienne czynności i wszelkie odczuwane objawy. Na przykład zanotowanie czasu, w którym pojawia się ból w klatce piersiowej, może pomóc lekarzom w podjęciu decyzji, na co najpierw zwrócić uwagę podczas odczytywania wyników.

Dodaj komentarz