Zapalenie nadtwardówki. Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi ze wzrokiem?

Zapalenie nadtwardówki. Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi ze wzrokiem?

Należy pamiętać, że aby zachować zdrowy wzrok, warto korzystać z opieki okulisty. Nie ma nic złego w konsultowaniu się ze specjalistą w przypadku niewielkich dolegliwości. Okulista może między innymi dać nam rady dotyczące przyszłych, potencjalnych zmian bądź wykryć nieprawidłowości. Dodatkowo możemy dowiedzieć się czym się różni zapalenie nadtwardówki od zapalenia twardówki i jak sobie z nimi radzić.

Czym jest zapalenie nadtwardówki?

Zapalenie nadtwardówki obejmuje zewnętrzną część twardówki. Charakteryzuje się zaczerwienieniem i podrażnieniem oka. Zazwyczaj jednak nie powoduje problemów ze wzrokiem. Jakie występują objawy przy tym schorzeniu? Do najczęstszych objawów należą:

  • wrażliwość na światło 
  • zaczerwienienie oczu (zdarza się, że to jedyny objaw) 
  • łagodny ból lub uczucie piasku w oczach

Jakie są przyczyny zapalenia nadtwardówki?

W większości przypadków trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę. Istnieją jednak podejrzenia mówiące, że schorzenie może się pojawić, a także nasilić w następujących przypadkach: 

  1. zbyt mała ilość snu
  2. zbyt mała ilość odpoczynku
  3. przebywanie w zakurzonych lub suchych pomieszczeniach
  4. częste czytanie 
  5. częste korzystanie z urządzeń takich jak smartfon 

Zapalenie nadtwardówki a zapalenie twardówki

Oba schorzenia charakteryzują się zaczerwienieniem oka, a także bolesnością. W przypadku drugiego jednak, mamy do czynienia z pogorszonym widzeniem. To schorzenie jest rzadkie oraz znacznie bardziej groźne. Dlatego w przypadku zauważenia objawów,  należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Co może pogarszać stan naszych oczu?

Do podstawowych objawów świadczących o pogorszeniu stanu naszych oczy mogą należeć:

  1. Przemęczenie oczu
  2. Ból oczu lub/i głowy
  3. Częste mrużenie oczu
  4. Niewyraźne widzenie
  5. Wrażliwość na światło 

Co powoduje te dolegliwości? 

Bardzo ważnym aspektem, wpływającym na stan naszych oczu, jest odpowiednie miejsce pracy. Powinniśmy czytać lub pisać w dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli to możliwe, najlepiej jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Pomóc w tym może ustawienie biurka pod oknem. Kolejnym ważnym aspektem jest chronienie oczu przed promieniami słonecznymi. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem patrzeć bezpośrednio na słońce. Najlepiej w słoneczne dni zakładać okulary przeciwsłoneczne, zawierające filtr UV. Dodatkowo zbyt długa praca przed komputerem lub nadmierne korzystanie ze smartfona, może pogorszyć stan naszych oczu. Jeśli jesteśmy zmuszeni do długiej pracy przed ekranem, najlepiej zainwestować w okulary przystosowane do pracy przy komputerze. Zawierają one technologię, która odbija niebieskie światło, które negatywnie wpływa na wzrok.

Dodaj komentarz