Kiedy zastosować ciepły, a kiedy zimny okład

Ciepło i zimno były stosowane w leczeniu wielu dolegliwości od wieków. Choć nadal są one wykorzystywane, nie zawsze wiemy, kiedy zastosować ciepły, a kiedy zimny okład. Zdarzają się również sytuacje kiedy ich zastosowanie jest przeciwwskazane!

Ciepło czy zimno?

Ciepłe okłady maja na celu zwiększenie miejscowego przepływu krwi, co z kolei przyspiesza dopływ tlenu do komórek ciała – w tym również do ciał odpornościowych. Dzięki temu działają przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie, zwiększają ruchomość stawów oraz przyspieszają procesy przemiany materii i usuwanie toksyn. Z kolei zimne okłady powodują zwężenie naczyń krwionośnych w miejscu zastosowania, które jednak po chwili rozszerzają się z powrotem – w tym czasie dochodzi do przekrwienia tkanek w tym miejscu. Zimno spowalnia metabolizm tkanek, co wpływa na zahamowanie stanu zapalnego i odczuwanie bólu. Chłodzenie uszkodzonych miejsc zapobiega dalszemu uszkadzaniu tkanek. Obniża także napięcie mięśniowe i pomaga organizmowi zwalczyć gorączkę.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zastosować ciepły, a kiedy zimny okład poniżej znajdziesz przykłady.

Zimne okłady stosujemy przy: złamaniach, przeciążeniach, stłuczeniach, skręceniach stawów, uszkodzeniu więzadeł, gorączce, bólu zęba, nerwobólach, obrzękach alergicznych, powierzchownych oparzeniach, krwawieniach z nosa oraz po zabiegach chirurgicznych

Ciepłe okłady są wskazane przy: bólach mięśniowo-szkieletowych, skurczach mięśni, reumatyzmie, kamicy nerkowej, stresie, bólach brzucha oraz bólach menstruacyjnych

Okłady, choć pomocne w wielu dolegliwościach mogą okazać się w pewnych przypadkach niewskazane, a nawet zakazane. Ciepłych okładów nie stosujemy m.in. u kobiet w ciąży oraz u osób chorych na nowotwór. Unikamy ogrzewania podczas gorączki czy stanu podgorączkowego – w takiej sytuacji wykorzystujemy chłodny okład, jednak o niezbyt niskiej temperaturze. Ciepłych okładów nie stosujemy również przy zakrzepicy żył głębokich oraz zaburzeniach krążenia. Przeciwwskazaniem są także ostre stany zapalne skóry, rany i podrażnienia – ciepło nasili procesy zapalne! Zimne okłady, choć łagodzą powierzchowne poparzenia nie powinny być stosowane przy poparzeniach głębokich. Unikamy zimna także w przypadku zapalenia stawów. Zarówno ciepłe, jak i zimne okłady powinny być ostrożnie stosowane u osób cierpiących na cukrzycę. Choroba powoduje zaburzenia czucia, w tym odczuwanie temperatury – może się okazać, że stosując zbyt chłodny okład dojdzie do odmrożenia, a przy stosowaniu okładu zbyt ciepłego osoba ta ulegnie miejscowemu poparzeniu.

Dodaj komentarz