Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Większość czasu niemowlak spędza właśnie w łóżeczku. Dlatego decyzja o tym, jakie łóżeczku kupić, musi być naprawdę przemyślana. W ofertach znajdują się proste modele, jak i z pełnym wyposażeniem. Są takie, które mają szuflady, inne zaś mogą stać się kołyską. Wybór ogromny, więc najlepiej zdecydować się na taki model, który udoskonalenia rzeczywiście są potrzebne. Niemowlę i tak nie zauważy nadmiaru gadżetów.

Łóżeczko musi służyć naszemu dziecku także po okresie niemowlęctwa, dlatego warto pomyśleć przyszłościowo i zdecydować się na kilka udogodnień.

Jakiego łóżeczka szukać?

Jeśli nie planujesz wykorzystać tego łóżeczka później, dla drugiego dziecka, albo w pokoju zwyczajnie nie masz miejsca, nie kupuj dużego modelu o wymiarach 140×70 cm. Lepiej pozostać przy wymiarach 120×60 cm. Ciekawym rozwiązaniem są łóżeczka z wmontowanymi szufladami. Doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Kółka? Czemu nie. Oczywiście jeśli przewidujesz, że będziesz jeździć łóżeczkiem po mieszkaniu. W innym razie, ten pomysł naprawdę nie ma większego sensu.

Praktyczne, solidnie i bezpiecznie

Łóżeczko musi być bezpieczne i stabilne. Maluch, w miarę jak rośnie, będzie próbował testować swoją siłę i samodzielność. Drewno musi być idealnie gładkie, żeby dziecko nie skaleczyło się wystającą nierównością. Nie ma mowy także o elementach, które mogą łatwo wypaść z konstrukcji, jak śrubki, plastikowe zaślepki, i zostać połknięte. Pamiętajmy, że mamy w domu małego Sherlocka Holmesa, który nie przepuści żadnej okazji, by odkryć nową tajemnicę swojego łóżeczka. Poza tym, wszelkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa, mieszczą się także w kategoriach estetyki.

Jak tylko maluch poczuje siłę, by próbować samodzielnie siadać, już tylko krok dzieli go od zanurkowania pomiędzy szczebelki. I tu dotykamy ważnej kwestii. Szczebelki powinny znajdować się na tyle blisko siebie, by dziecko nie włożyło między nie głowy albo nóżki. Nie łudźmy się, że dziecko nie będzie szukało sposobu na wydostanie się z łóżeczka. Dla jego bezpieczeństwa warto kupić mebel z wyjmowanymi szczebelkami, co skutecznie zniechęci malca do podejmowania prób wydostania się górą, a pozwoli samemu wychodzić z łóżeczka. Tutaj koniecznie zwróćmy uwagę na to, by szczebelki nie wyjmowały się zbyt łatwo, inaczej dziecko samo świetnie sobie z nimi poradzi. Może więc warto zdecydować się na opuszczany bok?

Dla swojej wygody szukaj łóżeczek z trzypoziomowym ustawieniem materaca. Łatwiej ci będzie schylać się do dziecka. Gdy malec zacznie siadać, obniż materac na środkowy szczebelek, gdy zacznie wstawać – na najniższy.

Materac

Mimo wielu podzielonych opinii, kilka jest zgodnych i niezmiennych. Materac dla dziecka musi być nowy i elastyczny, by dopasować się do kształtu ciała podczas snu, co zapewni równomierne podparcie dla kręgosłupa. Wobec tego warto bliżej przyjrzeć się materacom z lateksu i kokosowo-bonellowym. W przypadku tych pierwszych w warstwie lateksu znajdują się pionowe kanaliki, dzięki którym materac jest elastyczny. Jeśli chodzi o drugi model, składa się on z dwóch warstw: poliuretanowej i maty z włókna kokosowego, pomiędzy którymi znajdują się sprężyny. Jego atutem jest odporność na odkształcenia.

Ile warto wydać na niemowlęce łóżeczko?

U takich producentów jak Amal II, Bajanex czy Tomi można kupić łóżeczka niemowlęce już od 300 zł. Pamiętajmy, że materac jest elementem dodatkowym, a podawane przez producentów ceny obejmują sam stelaż. Warto też rozejrzeć się w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych, które bardzo często oferuję wysokie rabaty i konkurencyjne ceny.

Dodaj komentarz