Zioła wzmacniające układ krążenia

Co trzecia osoba na świecie umiera w wyniku powikłań chorób związanych z układem krążenia. Warto zatem dbać o serce, by służyło nam jak najdłużej. Wystarczy zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, jeść mniej tłustych potraw oraz regularnie się badać – to nie takie trudne, prawda? Warto także wspomóc się naturalnymi substancjami. Poznaj zatem najcenniejsze zioła wzmacniające układ krążenia.

 

Konwalia

Zawiera glikozydy, które działają bezpośrednio na mięsień sercowy. Wzmagają siłę jego skurczu, nie zwalniając akcji serca. Wtórnie zwiększają też wydzielanie moczu. Musisz jednak być ostrożny. Konwalia, mimo że jest zielem wzmacniającym układ krążenia ma także toksyczne właściwości. Dlatego stosuj wyłącznie gotowe, standaryzowane preparaty i nie przekraczaj zalecanej dawki. Jeśli po jednym opakowaniu leku nie czujesz poprawy, skonsultuj się z lekarzem.

Serdecznik

Ziele to pomaga w przypadku osłabionej pracy oraz nerwicy serca z towarzyszącym nadciśnieniem. Możesz wykonać domowy napój wzmacniający układ krążenia. Wymieszaj 50 g ziela serdecznika, 50 g szyszek chmielu, 20 g mięty pieprzowej i 20 g kwiatów lawendy. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wody, zagotuj i zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki, a przed snem szklankę naparu.

Głóg

Flawonoidy zawarte w głogu działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń wieńcowych, zwiększając przepływ krwi. Mają też słabe działanie kurczące na mięsień sercowy. Natomiast procyjanidy powodują łagodne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz pomagają w walce z bezsennością. Jak wykonać zdrowotny napój? Łyżeczkę kwiatów głogu zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 5 minut pod przykryciem. Pij 3-4 razy dziennie po szklance. Leki z głogu można bezpiecznie stosować nawet przez kilka miesięcy.

Jemioła

Młode szczyty pędów jemioły, które są surowcem leczniczym, zawierają przede wszystkim flawonoidy i fenolokwasy. Związki te pomagają obniżać ciśnienie i działają przeciwmiażdżycowo. Świeża jemioła jest jednak toksyczna – przedawkowanie może spowodować nudności, drgawki, a nawet majaczenie. Dlatego nie zbieraj i nie przygotowuj z niej leków domowym sposobem. Bezpieczniej będzie stosować gotowe preparaty.

Kozłek lekarski

Korzeń i kłącza kozłka lekarskiego są bogate w związki mono- i seskwiterpenowe, które mają działanie uspokajające. Wspomagają leczenie nerwicy, objawiającej się m.in.: uczuciem niepokoju, kołataniem serca, a także zaburzeniami snu. Preparaty z kozłka warto przyjmować zwłaszcza wieczorem, ponieważ ułatwiają zasypianie.

Wszystkie zioła wzmacniające układ krążenia stosowane nieumiejętnie mogą źle wpłynąć na organizm. Jeżeli chcesz się wspomóc ich działaniem, najlepiej skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Dodaj komentarz