Brak polskich znaków w sms – jak poradzić sobie z tym problemem

brak polskich znaków w sms
Blog

Wiadomości SMS są obecnie jedną z najszybszych i najłatwiejszych form komunikacji. Nic więc dziwnego, że brak polskich znaków w SMS-ach jest dla niektórych z nas problemem. W końcu sposób w jaki piszemy wiadomość świadczy o naszej znajomości języka i kulturze. Zdarza się, że problem braku polskich znaków w SMS-ach dotyczy nowo zakupionego telefonu i użytkownicy często myślą, że jest to usterka danego modelu. Tymczasem ma to związek tylko i wyłącznie z ustawieniami telefonu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów rozwiązania problemu.

Brak polskich znaków w sms

Brak polskich znaków w SMS-ach pojawia się między innymi w telefonach z systemem Windows 10. Przykładem jest Lumia 950XL. Użytkownicy tego modelu skarżą się, że pisząc sms widzą swoją treść napisaną poprawnie, z polskimi znakami. Jednak, kiedy wiadomość jest wysyłana owe polskie znaki zostają redukowane i zamiast np. “ą” pojawia się “a”, lub zamiast “ł” wstawione zostaje “l”. Co zrobić w takim przypadku? Otóż brak polskich znaków w smsach łatwo można “naprawić” wchodząc w ustawienia telefonu. Tam kolejno wykonujemy kroki: “Dodatki” -> “Usługi sieciowe” -> Kategoria „Zestaw znaków SMS”. Teraz wystarczy kliknąć w napis „Zredukowany”, rozwinąć listę i wybrać funkcję „Pełny”. Problem powinien zniknąć.

Kolejnymi telefonami, w których można dostrzec brak polskich znaków w sms są aparaty HTC

W tym przypadku również wiele osób uważa, że jest to usterka. Tym razem cała tajemnica tkwi w funkcji kodowania. Domyślna aplikacja do obsługi wiadomości tekstowych ma wbudowaną i aktywowaną funkcję zmiany kodowania. Oznacza to, że nawet jeśli piszemy wiadomość używając polskich znaków to i tak zostaną one zastąpione zwykłymi literami “bez ogonków”. Brak polskich znaków w sms ma jednak pewną zaletę – nie używając ich mamy do dyspozycji cały zakres znaków na jedną wiadomość. Z kolei pisząc polskie znaki zostają one policzone przez aplikację podwójnie. Oznacza to, że “ą” czy “ł” jest liczone jako dwa znaki. Jeśli mamy nieograniczony pakiet SMS-ów to taka sytuacja nie będzie stanowiła problemu. Jeżeli jednak ilość wiadomości, jaką możemy wysłać jest ograniczona, warto zastanowić się, czy polskie znaki naprawdę są nam niezbędne. Aby ustawić odpowiednią funkcję wchodzimy w aplikację do wiadomości sms i wysuwamy menu w górnym prawym rogu. Następnie kolejno wchodzimy w “Ustawienia” -> “Wiadomości tekstowe (SMS)” -> “Kodowanie tekstu w SMS” – tutaj właśnie zaznaczamy bądź odznaczamy funkcję kodowania w zależności od tego czy chcemy używać polskich znaków czy nie.

Brak polskich znaków w sms zgłaszali także użytkownicy telefonów Huawei

W tym przypadku także mamy możliwość zmiany ustawień w taki sposób, by nasze wiadomości były pisane z polskimi znakami. Zazwyczaj wystarczy wejść w “Ustawienia” -> “Aplikacje” -> “Więcej” -> “SMS/MMS” -> “Zaawansowane” -> “Optymalizacja 7-bitowa”. Właśnie tą ostatnią opcję wyłączamy i nie powinniśmy już mieć problemu z brakiem polskich znaków w SMS-ach.

W telefonach Xiaomi także pojawiał się taki problem

Otóż użytkownicy piszący wiadomość tekstową widzieli polskie znaki i byli przekonani, że właśnie w takiej formie zostają one odbierane przez innych. Tymczasem odbiorcy otrzymywali wiadomości bez “polskich ogonków”. W przypadku tych telefonów wchodzimy w “Ustawienia” –> “Aplikacje systemowe” –> “SMS” -> “Użyj alfabetu GSM (bez polskich znaków) – tę funkcję należy wyłączyć i problem braku polskich znaków w wiadomościach odbieranych przez innych użytkowników będzie rozwiązany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
olej kokosowy przechowywanie
Olej kokosowy – charakterystyka i przechowywanie

Opinie są podzielone — jedni uważają, że olej kokosowy jest obecnie najzdrowszym olejem oferowanym w sprzedaży, a to wszystko za...

Zamknij